kantor walut

   Czy opłaca się korzystać z kantorów online do spłaty kredytu?

   Nadal bardzo głośno jest o kredytach walutowych i problemach z ich spłatą, zwłaszcza wśród osób, które wzięły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Podpisując taką umowę potrzeba było wyobraźni i świadomości, że Forex to giełda, na której wyniki zmieniają się co 15 sekund, a więc po 5 -10 – 15 latach spłaty kredytu może się okazać, że waluta podrożała i cały kredyt jest nawet 2 razy droższy. I niestety tak się stało. Dlatego teraz wiele osób albo przewalutowuje kredyty, albo stara się znaleźć sposób, aby oszczędzić na jego spłacie. I tutaj właśnie pojawia się zagadnienie czy korzystając z kantorów online da się cokolwiek oszczędzić?

   Koszty spłaty, czyli spread

   Najwięcej można stracić lub zyskach przy wymianie waluty właśnie przez spread. Definicja mówi, że jest to różnica między ceną sprzedaży i ceną zakupu danej waluty. Im wyższy spread, tym wyższa cena, a więc zarobek kantoru, a strata klienta. Dlatego też szukając kantoru, w którym wymieniamy pieniądze zawsze patrzymy na ceny i na spread. Wbrew pozorom można to szybko porównać. Wystarczy sprawdzić aktualną cenę waluty w banku tradycyjnym, w kantorze internetowym i kantorze tradycyjnym. Zazwyczaj najdroższa jest wymiana w banku. Różnice w banku między ceną zakupu a ceną sprzedaży wynoszą średnio 10-13 groszy. Może się okazać, że na wymianie 1000 euro stracimy ponad 100 złotych lub zyskamy, jeśli transakcji dokonamy w kantorze online.

   Jak oszczędzić na spłacie kredytu?

   Trzeba wybrać najlepszy kantor walut, aby w nim realizować zlecenie wymiany pieniędzy. Można co prawda dać zlecenie stałe na swoim koncie bankowym, aby co miesiąc bank sam przeliczał wysokość raty na walutę obcą z pln i tyle przelewał, ale będzie to chyba najdroższa opcja. Można też wymienić złotówki na walutę obcą w tradycyjnym kantorze i pójść do okienka bankowego ratę zapłacić. Jednak trzeba czuwać i pilnować cen, aby trafić na tę najlepszą. Dobrym wyjściem jest założenie konta walutowego w banku, w którym ma się kredyt, i z którego bank automatycznie będzie pobierał ratę np. we frankach. Wcześniej jednak za pośrednictwem kantoru internetowego trzeba wymienić pieniądze i przelać je na to konto walutowe. Ale w kantorach online spread wynosi średnio 1,1% a nie 5% jak w bankach, więc ta opcja naprawdę się opłaca.

   Hi, I’m admin

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *